Напевно, це одне з найбільш фундаментальних питань, які ви вирішите, якщо ви хочете, щоб можливості вашого комп'ютера збігалися з вашими запитами. Ми постаралися зібрати найважливішу інформацію та розкласти її по поличках. Стаття ідеально підійде для тих, хто новачок у цьому питанні і не хоче заглиблюватись у питання.

Що це таке?

Якщо порівнювати комп'ютер із людським організмом, то це серце. Чим воно здоровіше і здатне витримувати різні навантаження, тим з більшою кількістю завдань зможе впоратися. Процесор відповідає за виконання величезної кількості завдань, але основні з них:

  • Зчитування, обробка та передача різних даних.
  • Тимчасове зберігання сигналів, обчислень та даних у кеш-пам'яті.

Тобто комп'ютер без процесу скоріше мертвий, ніж живий.

Візуально це плата з напівпровідниковим кристалом та металевим термозахистом з одного боку, та контактним майданчиком з іншого. На контактному майданчику знаходиться сокет. Що таке сокет? Це конструктивний роз'єм, що гарантує надійне кріплення процесора до материнської плати. Ці роз'єми різні. Їхня конфігурація залежить від сімейства процесора.

Як вибрати процесор?

Спочатку бажано визначиться з виробником процесора. Два основних конкуренти на ринку: Intel та AMD. Обивателю досить складно розібратися в тонкощах цих двох видів. На користь першого говорять більш висока допустима частота оперативної пам'яті, на користь другого – більш ретельно підібрана технологія.

Щоб полегшити вибір покупцю, виробники виробляють процесори сімейства. Як правило, це моделі, які мають однакову архітектуру, сокет, але мають різні параметри:

  • Чистоти процесора. Цей показник покаже вам, скільки обчислень може зробити процесор за одиницю часу. Одиниця виміру – гігагерці (скорочено – ГГц). Чим вище цей показник, тим продуктивнішим буде ваш комп'ютер.
  • Кількості ядер. Залежність проста: що більше ядер, то більше завдань виконує процесор. Для будинку цілком вистачить робочої машини на 4 ядра. Це дозволить вам виконувати всі необхідні завдання, а також у приємному режимі переглядати різне відео.
  • Тепловиділення. Один із важливих показників, якому, на жаль, не всі приділяють увагу. Тут залежність проста: зі збільшенням потужності процесора буде збільшуватися потреба в сильнішій системі охолодження.
  • Розділення кешу пам'яті на кілька рівнів і т.д.

Якщо підбирати процесор за призначенням і спиратися на кількість ядер, то це виглядатиме таким чином:

  • Процесор на 4 ядра підійде для виконання повсякденних завдань в офісі та вдома.
  • Шестиядерний процесор дозволить отримати задоволення від базових ігор, виконувати на відмінному рівні всі базові операції з геймінгу. У своєму роді це золотий стандарт у ігрових пк.
  • 8 ядер стануть у нагоді, якщо вам необхідно виконувати багато обчислень.
  • 12-16 ядер використовують для складних обчислювальних процесів. Для дому, в тому числі для геймінгу, з можливості можна вважати зайвими.
  • Багатоядерні. Створено для серверних рішень. Чистоти тут нижче, але ядер процесора може бути від 32 до 128.

У тому випадку, якщо на один кристал сідає центральний процесор, і відеокарта йдеться про гібридний процесор. На сьогодні це один із найпросунутіших варіантів.

Ще один важливий елемент для вибору процесора – вбудована графіка. Вважається, що такий варіант програє дискретним рішенням, але насправді має ряд переваг:

  • Якщо ви купуєте бюджетний варіант, це здешевлює конструкцію та мінімізує вимоги до охолодження. Для домашніх та легких офісних варіантів – чудовий вибір.
  • Якщо ви вирішили замінити відеокарту, то зможете деякий час перечекати на вбудованій графіці.
  • У принципі, вимог до системи охолодження буде менше.

Як висновок

Основний показник, який ви повинні спиратися, щоб підібрати найкращий процесор – сфера використання. Тільки вона визначає, яку систему вам найкраще купити: це буде лептоп або настільний комп'ютер, а також тип процесора.