Процесори-Intel-Core-13-gen

На Intel Innovation, що пройшло наприкінці вересня, компанія Intel продемонструвала нову лінійку процесорів Core 13-го покоління для настільних комп'ютерів. Для довгоочікуваних моделей, які отримали назву Raptor Lake, характерні оновлена архітектура, покращені показники за частотою, збільшено кількість ядер. Очікується, що коштуватимуть вони тепер дорожче.

У процесорах нового покоління, як і в попередниках, працює гібридна архітектура:
Інноваційна модель Raptor Cove була використана в побудові потужних Р-ядер. В результаті ми маємо збільшений більше ніж у півтора рази (порівняно з Alder Lake) кеш другого рівня.
Незмінними залишилися енергоефективні Е-ядра (Cracemont).

Було представлено кілька моделей з розблокованим множником у різних цінових категоріях:
Флагмани: Core i9-13900 (K та KF).
Моделі у середній ціновій політиці: Core i7-13700 (K та KF).
Доступні варіанти: Core i5-13600 (K та KF).
Їх все можна зарахувати до преміум рішень компанії Intel.

Порівнюючи моделі із суфіксом K та KF, ви повинні враховувати, що у другому випадку немає вбудованої графіки. В усьому іншому моделі ідентичні.

Що під капотом

Флагманські моделі отримали максимум:
24-х ядерна модель забезпечить 32 потоки. Ядра представлені вісьмома оновленими Raptor Cove з базовим розгоном до 3,0 ГГц, а також добре зарекомендували себе 16 Gracemont з базовим розгоном до 2,2 ГГц і максимум 4,3 ГГц. Розгін усієї системи в базовому варіанті складе 5,4 ГГц, а з двоядерною підтримкою мікропроцесора Thermal Velocity Boost до 5,8 ГГц.
Також доступні 32 Мбайт кешу другого рівня та 36 Мбайт L3.

Моделям у середній ціновій категорії також є чим похвалитися:
Оновлений процесор пропонує 8 Р та 8 Е ядер, що забезпечують 24 потоки.
Максимальна частота становитиме 5,4 ГГц.

Не менш приємно виглядає начинка молодшої моделі лінійки:
Процесор має 14 ядер з яких 6 з Р-ядрами та 8 з Е-ядрами, що забезпечує 20 потоків. Автоматично процесор може розігнатися на 5,1 ГГц.

При порівнянні зі старою флагманською моделлю AMD Ryzen 9 5950X стає зрозуміло, що Core i9-13900K гарантує вищий середній FPS. Показник може становити від 6 до 50%. Якщо порівнювати процесор оновленого флагмана з аналогічним агрегатом конкурента Ryzen 7 5800X3D, то показники будуть на рівних або трохи поступатися.

Для порівняння показників роботи використовувалися програми Autodesk та Adobe. Вони дозволяють порівняти основні показники трьох моделей: нового Core i9-13900K, попереднього покоління Core i9-12900K та старого флагмана Ryzen 9 5950X. Показники говорять самі за себе: новий флагман оминув старий за показниками від 16 до 69%.

Крім того, порадували новинки Intel у галузі виробництва чіпсетів серії 700. Тепер можна чекати на оновлення в лінійках продукції від виробників материнських плат. Raptor Lake планують випускати у тому конструктивному рішенні (LGA 1700), як і Alder Lake. Також вони поєднуються з материнськими платами, використовуючи системну логіку Intel 600 серії.